Nasz przedstawiciel w Komisji Ochrony Zasobów Przyrodniczych PAN

Dr hab. Mirosław Grzybowski jest pracownikiem naukowym Katedry Turystyki, Rekreacji i Ekologii Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, w dyscyplinie ochrona i kształtowanie środowiska, specjalność: ochrona i kształtowanie środowiska wodnego. Motywem przewodnim prowadzonych badań Pana Doktora były wieloaspektowe badania ekosystemów wodnych oraz od „wód zależnych”. Wśród opublikowanych prac dominowały badania ekologiczne roślinności wodnej błotnej i szuwarowej wód powierzchniowych, ale także ekologia i sozologia makrofitów. Prowadził również prace nad metodykami monitoringu wód powierzchniowych, które zaowocowały współautorstwem metody hydromorfologicznej oceny rzek (MHR). Analizował metody oceny i klasyfikacji stanu/potencjału ekologicznego rzek i jezior za pomocą makrofitów, zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej. W swojej wieloletniej pracy podejmował działania badawcze oraz opracowania użytkowe i aplikacyjne z obszaru szeroko rozumianej ochrona przyrody. Dzięki podjętym staraniom zostały wyznaczone (bądź zmienione) granice obszarów Natura 2000, nowych rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu, użytków ekologicznych. Tworzono też dokumentację przyrodniczą służącą zarządzaniu istniejącymi formami ochrony przyrody. Doceniając aplikacyjny charakter prac i opracowań dr hab. Mirosława Grzybowskiego został On powołany w październiku 2014 roku w skład Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, będącej organem opiniodawczo-doradczym Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. W sierpniu 2015 roku został powołany na członka Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Olsztynie, działającej na rzecz ochrony przyrody województwa. W nowo powołanym  Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie Pan Doktor został powołany z dniem 9 grudnia 2015 roku na członka Komisji Ochrony Zasobów Przyrodniczych w kadencji 2015-2018.

Kierownik Katedry Turystyki, Rekreacji i Ekologii
dr hab. Ewa Paturej, prof. UWM